Lečo

Dnes jsem se dostal konečně k tomu, abych sepsal recept na lečo. Je to poskládané z několika receptů, u každého mě zaujalo něco jiného a pokusil jsem se to dát dohromady.

Suroviny

vepřové sádlo – nejlépe doma vyškvařené
slanina nebo vepřový bok
klobása – doporučuji kvalitnější, tudíž z masa
3 cibule
6 paprik – různé barvy i třeba kapie
6 rajčat
rajčatové pyré
2-3 vajíčka
sýr – eidam, niva (nemusí být)
česnek
koření – paprika, majoránka, pepř, sůl
nastrouhaný brambor (pokud je potřeba)

Příprava

Slaninu nebo bok nakrájíme na kostičky, klobásu také. Cibule se nemusí nutně krájet nadrobno, většinou se rozvaří. Papriky a rajčata také pokrájet. V hrnci, spíš větším, rozpustím sádlo, přidám nakrájenou slaninu nebo vepřový bok a nechám chvíli smažit. Za chvilku doplním klobásu (osvědčila se mi papriková) a nakonec cibuli.
Až je cibulka dozlatova přidám nakrájenou papriku. Po jejím změknutí přidám rajčata a dusím. Po zhruba deseti minutách přidám pyré nebo domácí kečup, směs povařím. Postupně přidávám vajíčka, raději je přidávejte pojednom, aby se lečo moc nezahustilo. Vedle na pánvičce rozpustím sádlo a přidám zhruba dvě vrchovaté kávové lžičky sladké papriky. Nechám osmahnout. Opatrně aby se paprika nepřepálila, jinak zhořkne! Papriku i se zbytkem sádla pomalu (může to trochu prskat) vliji do hrnce s lečem, kdásně nám ho obarví. Těsně před koncem vaření přidám koření s česnekem. To aby se nám koření spojilo s lečem, ale bylo stále svěží.
Když se vám zdá lečo moc řídké, stačí do něj nastrouhat bramboru a po chvíli, až pustí škrob, je zahuštěno. Narozdíl od mouky netvoří hrudky. Pokud chcete mít chuť leča „uhlazenou“ můžete zaexperimentovat se smetanou na vaření.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *