Nikomu jsem neublížil

Stejně jako nadpis se jmenuje i název dokumentu opět vysílané na ČT2 v režii Pavla Křemena s podtitulkem „O fenoménu udavačství za komunistického režimu s někdejšími důstojníky StB i s těmi, které řídili“.
Postupně, během sledování se začínají rozkrývat osudy lidí, co se k takové ohavnosti propůjčili. Jedno z nejhorších zjištění co jsem si z filmu odnesl, je absence jakéhokoli, byť jen malého pocitu viny nebo zahanbení dotyčných udavačů. Z jejich pohledu nic nemorálního neprovedli. Abych však jen nadřazeně nekritizoval, byl tam zmíněn osud těžce zkoušeného člověka, co si prožil své už za války a potom znovu v padesátých letech v Jáchymově. Aby se dostal z otřesných podmínek uranových dolů, podepsal spolupráci. V takových případech bych se neodvažoval vynášet nějaké kategorické soudy.
V takzvaných cibulkových seznamech jsou uvedeni jako spolupracovníci STB také mnohdy i dnes známé tváře, ale nebudu prozrazovat podívejte se a udělejte si názor sami. Mohu říct že mezi nimi je jeden umělec (zpěvák), který mě dost zklamal a to ani ne tak samotnou spoluprací, ale svým současným postojem k téhle věci.
Když potom vidíme kdo nás zastupuje v politice, z čeho a jakým způsobem se dostali takzvaně ke korytu, je zbytečné se divit, že jednají jak jednají. Je to obraz nás samých.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *