Přicházím s velmi zajímavým receptem, který je z časopisu Vinařský obzor číslo 3, ročník 2001. Snad mě nikdo nebude popotahovat když ho zveřejním. Vede mě k tomu to, že na internetu se dá najít jen název tohoto receptu. Netvrdím, že podobný, nebo stejný recept se nedá sehnat pod jiným názvem, ale to už je další věc. Nenechme se tím vyvést z míry. S přípravou i vlastním vařením je hodně práce, ale výsledek stojí za to! Myslím, že při nějaké slavnostnější říležitosti si s ním ostudu neuděláte.
Na začátek malý úvod. Významnou kulinářskou oblastí Francie, která se rozkládá v okolí Remeše a podél řeky Marny, je Champagne. Zvláštní kraj, kde velké plochy polí, v zimě blátivé a v létě vyprahlé jako poušť, dávají nejslavnější víno světa. Toto skvělé šampaňské je součástí vynikajících receptů, ovšem jde o přírodní a nikoliv slavné šumivé víno z Champagne (používá se tedy ještě před jeho tzv. „šampanizací“). Šampaňská kuchyně je prostá, ale důkladná, jejím základem je kupodivu zcela obyčejné a solidní vepřové. Mezi nejpopulárnější speciality patří různé úpravy vepřových nožiček a kolínek, na rozdíl od našich zvyklostí většinou vařených v bílém víně. Doporučenou přílohou je čerstvé bílé pečivo (vždy křupavé) a dijonská hořčice. Nezapomeneme část vína uchovat a podávat k hotovému pokrmu!
Ingredience pro 3-4 osoby:
- 1 větší vepřové koleno
- bouqet garni (voňavá kytička svázaná nití, tj. svazeček bobkového listu,petrželky, tymiánu a česneku)
- 2 mrkve
- 2 cibule
- řapíkový celer
- 1,5 l šampaňského (tzn. Přírodní víno odrůdy Chardonay)
- 8 dkg másla
- 15 dkg másla
- 15 dkg strouhanky
- sůl, pepř, 5-6 hřebíčků
Příprava
1. etapa
Koleno vaříme zvolna na mírném ohni asi 6 hodin (v tlakovém hrnci asi 1,5 hod.) ve vývaru z bílého vína, zeleniny, soli a koření. Ve vývaru je necháme až do druhého dne.
2. etapa
Koleno podélně rozřízneme, vyjmeme kost, každou polovinu namočíme ve vlažném másle, osolíme a opepříme. Potom obalíme ve strouhance a pomalu, asi 15 minut pečeme na grilu až zezlátne.
Dobrou chuť!